Tuesday, September 23, 2014

Κύπελλο Ελλάδας: Νίκη στην Πάτρα (1-0) με αυτογκόλ για Ολυμπιακό!!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας, χρειάστηκε όμως το πόδι του Κάργα για να στείλει ακούσια την μπάλα στα δίχτυα του Μπαλασάκη, στο 74΄, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα.
Το αποτέλεσμα αδικεί σαφώς την αχαϊκή ομάδα, που στάθηκε πάρα πολύ καλά απέναντι σε έναν κακό αντίπαλο και είχε τις ευκαιρίες για να μη φύγει ηττημένη, όχι όμως και την τύχη με το μέρος της.
Οι πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα επηρέασαν εμφανώς το παιχνίδι των φιλοξενούμενων, που δεν είχαν φρεσκάδα, ταχύτητα και φαντασία στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα σε αρκετές περιπτώσεις η εικόνα τους να εκνευρίσει τον Μίτσελ.
Μια προσπάθεια του Μπενίτες στο 14΄ που κατέληξε σε σουτ το οποίο απέκρουσε ο Μπαλασάκης ήταν η καλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά ήταν άτυχοι.
Στο 50΄ η προσωπική ενέργεια και το σουτ που επιχείρησε ο Στεργίδης κατέληξε στο δοκάρι τουΜέγερι, ενώ στο 60΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.
Στο 61΄ η Παναχαϊκή έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Άλμπι, για να έρθει το 0-1 στο 74΄ μετά την κάκιστη συνεννόηση των αμυντικών της γηπεδούχου.
Η πειραϊκή ομάδα ξεκίνησε λοιπόν νικηφόρα στον 1ο όμιλο «κλείνοντας» ουσιαστικά από σήμερα τη μία από τις δύο πρώτες θέσεις, η Παναχαϊκή κέρδισε όμως τις εντυπώσεις πείθοντας ότι με ανάλογη απόδοση θα πρωταγωνιστήσει φέτος στη Β΄ Εθνική.