Friday, October 30, 2015

Γύρισε με διπλό! Μιλάνο - Ολυμπιακός 66-71

Ο Ολυμπιακός «επέστρεψε» με διπλό επί της Αρμάνι στο Μιλάνο

Αθήνα
Με το πρώτο του «διπλό» στη φετινή Euroleague θα επιστρέψει από το Μιλάνο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 71-66 της Αρμάνι στο «Mediolanum Forum», σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης, πανηγύρισαν τη δεύτερη επιτυχία τους στο 2ο όμιλο, ενώ υποχρέωσαν τους Ιταλούς στη δεύτερη απώλεια.

Οι «παλιοσειρές» του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης (14π., 4ασ.) και Γιώργος Πρίντεζης (16π.), «μίλησαν» στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο αρχηγός ευστόχησε σε κομβικό καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης και ο έμπειρος φόργουορντ κάρφωσε εντυπωσιακά και πήρε και το φάουλ, διαμορφώνοντας το 64-69 στα 8'' πριν απο τη λήξη και «σφραγίζοντας» την επιτυχία. Συγκλονιστικός σε όλο το παιχνίδι ο Πάτρικ Γιανγκ με 18 πόντους, εντυπωσιακή κατά διαστήματα η «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Από τους Ιταλούς Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με 24 πόντους και 7 ασίστ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποτρέψει την ήττα, αλλά στο τέλος δε χαμογέλασε...

Με τον Σπανούλη (7π., 2ασ. στο α' δεκ.) να συνεργάζεται άριστα με τους ψηλούς και να δίνει λύσεις και από την περιφέρεια, ο συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση Ολυμπιακός του πρώτου οκταλέπτου κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, παρά την έφεση των Ιταλών από τα 6.75 (4/4) και το επιθετικό κρεσέντο του Τζεντίλε (9π. στο α' δεκ.). Ωστόσο, όταν έκατσαν στον πάγκο για ανάσες στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου Σπανούλης και Πρίντεζης, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ισορροπία τους σε άμυνα και επίθεση, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +3 (23-20).

Με τον Στρόμπερι να αποδίδει τα μέγιστα στα αμυντικά του καθήκοντα και τον Γιανγκ να συνεχίζει να «τρυπάει» την αντίπαλη ρακέτα, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» με το... καλημέρα της δεύτερης περιόδου ένα επιμέρους σκορ 4-14 και στο 15΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +7 (27-34). Ωστόσο, αδυνατώντας να περιορίσουν τον Τζεντίλε στο κομμάτι της επίθεσης (14π.) και της δημιουργίας (4ασ.) και «βλέποντας» τους Ιταλούς να κερδίζουν και πάλι τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, με την Αρμάνι να ισοφαρίζει γρήγορα σε 37-37 στο 18΄. Ο Χάντερ, πάντως, έστειλε την ελληνική ομάδα στα αποδυτήρια στο +2 (37-39).

Η έλλειψη διάρκειας χαρακτήρισε το παιχνίδι του Ολυμπιακού και στην τρίτη περίοδο. Η «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν, σε συνδυασμό με την αποδοτική άμυνα, αύξησε γρήγορα τη διαφορά στους +6 πόντους (41-47 στο 25΄). Ωστόσο, η ελληνική ομάδα «κόλλησε» στη συνέχεια στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, τη στιγμή που οι Ιταλοί βρήκαν το... χέρι τους από τα 6.75 και με τρία «κολλητά» τρίποντα (2 Σιμόν, 1 Χάμελ) ανέκτησαν με τη λήξη του δεκαλέπτου το προβάδισμα (54-52 στο 30΄). Μοναδική «αχτίδα φωτός» στην ελληνική επίθεση στα τελευταία λεπτά ήταν ο Χάκετ (5 σερί πόντοι).

Στον... επίλογο της αναμέτρησης και με τον Τζεντίλε να συνεχίζει να εκτελεί οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -6 (60-54), αλλά με τον Σπανούλη να δίνει το εύναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75 και την άμυνα να επαναλειτουργεί ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 0-10 και στο 37΄ βρέθηκε στο +4 (60-64). Τζεντίλε και Σίμον ισοφάρισαν και κάπου έκεί μίλησε αρχικά η εμπειρία του Σπανούλη με δύσκολο καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης και εν συνεχεία του Πρίντεζη, ο οποίος με κάρφωμα και φάουλ έγραψε το 64-69 στα 8'' και «καθάρισαν» το παιχνίδι.