Sunday, December 18, 2016

Τρόμαξεο Παναθηνα΄ι΄κός στα Τρίκαλα

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα στα Τρίκαλα από το πρώτο ημίχρονο, όμως οι Θεσσαλοί με προσπαθεια διαρκείας και μεγάλο πρωταγωνιστής τον Κέλσεϊ Μπάρλοου κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στον πόντο (70-71, 35'). Η ανατροπή, ωστόσο έμεινε στη μέση, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να δείχνουν χαρακτήρα και να παίρνουν τη νίκη με 77-82, συνεχίζοντας δίχως απώλειες την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League.
Οι 'πράσινοι' έγιναν η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τις 700 νίκες στο πρωτάθλημα σε 847 παιχνίδια!
Ο Παναθηναϊκός έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 2-11. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά τα λάθη και η αστοχία δεν τους βοηθούσαν να μειώσουν και στο 8' ήταν πίσω στο σκορ με 9-21. Με ένα μικρό ξέσπασμα όμως στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου, στο 10' πλησίασαν στο -7 (16-23). Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ανέκτησε άμεσα τον έλεγχο της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενος τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, στο 13' προηγούνταν με 24-33. Σε κάθε προσπάθεια των Τρικάλων να μειώσουν, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε απαντήσεις και χωρίς να απειληθεί, στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 32-44.
Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα ξεκίνησαν νέα αντεπίθεση και άρχισαν να 'ψαλιδίζουν' εκ νέου την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια χαλάρωσης στην άμυνά του, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και με πρωταγωνιστή τον 'καυτό' Μπάρλοου, στο 28' μείωσαν σε 56-61. Οι 'πράσινοι' αντέδρασαν όμως και στο 30' προηγούνταν με 58-66. Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα έκαναν δύσκολη τη 'ζωή' του Παναθηναϊκού και στο 35' είχαν μειώσει σε 70-71! Δύο λεπτά πριν από το φινάλε, οι 'πράσινοι' προηγούνταν μόλις με 74-76. Ο… άστοχος Σίνγκλετον, έφερε το κρίσιμο καλάθι για το 74-80 στο 39' και ο Παναθηναϊκός κατάφερε δύσκολα να πάρει τελικά τη νίκη με 77-82.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82.