Tuesday, September 10, 2013

Εντονο άρωμα μπαράζ για την εθνική.Nikησε 1-0 τη Λεττονία

Σε διπλό ταμπλό έπαιξε η εθνική μας ομάδα, την Τρίτη (10/9), αλλά δε μπόρεσε να γευτεί τη διπλή χαρά που περίμενε. Γιατί ενώ αυτή έκανε το χρέος της, απέναντι στη Λετονία (1-0, με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 58ο λεπτό), οι Βόσνιοι το έκαναν ακόμα καλύτερα στη Σλοβακία, ανατρέποντας το 1-0 του ημιχρόνου σε 1-2, και παρέμειναν επικεφαλής στον 7ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2014, γεγονός που φέρνει την Ελλάδα πιο κοντά στα μπαράζ του Νοεμβρίου. Εντός έδρας και τα δύο παιχνίδια που χρωστάνε οι διεθνείς μας (11/10 με Σλοβακία, 15/10 με Λιχτενστάϊν), ενώ η Βοσνία υποδέχεται το Λιχτενστάϊν (11/10) και ολοκληρώνει την προσπάθειά της στη Λιθουανία (15/10).
Ηταν, έτσι κι αλλιώς, δύσκολο να γείρουν όλα προς το μέρος μας, τη νύχτα της Τρίτης. Και, τέλος πάντων, μην παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι η εθνική μας σιγούρεψε πια τη δεύτερη θέση στον όμιλο, άρα δε γίνεται να βρεθεί σε χειρότερη θέση απ'αυτή που βρίσκεται τώρα. Πιθανότατα ούτε και σε καλύτερη, γιατί Λιθουανία και Λιχτενστάϊν δε δείχνουν να έχουν το ειδικό βάρος για να κόψουν βαθμούς από τη Βοσνία. Κι ας λέμε ότι μπάλα είναι, και όλα γίνονται...
Με άλλα λόγια, η διαδικασία των δύο αγώνων μπαράζ είναι μία σκέψη που παίρνει πια θέση στα μυαλά των διεθνών μας, οι οποίοι έκαναν απόψε το χατίρι στον Σάντος, να ξεκινήσουν με τη φούρια που τελείωσαν τον πρόσφατο αγώνα τους στο Λιχτενστάϊν, ωστόσο το νικητήριο γκολ ήρθε, ως συνήθως, στο δεύτερο ημίχρονο. Τη μισή δουλειά έκανε ο Γιώργος Σαμαράς, με δύο ντρίμπλες και μία υπέροχη κάθετη πάσα, το τελείωμα της φάσης ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, στο 58ο λεπτό. Ηταν μία από τις 6 πραγματικά καλές φάσεις της εθνικής, που έκαναν τον Φερνάντο Σάντος να παραδεχθεί ότι δεν της άξιζε να σκοράρει με τόση καθυστέρηση.
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το γκολ, χωρίς ν'αλλάξει η ομάδα που κυριάρχησε στο "Γ.Καραϊσκάκης", και το μόνο στραβό της υπόθεσης ήταν η πρώτη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Κατσουράνης (τελικά, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 90+3'), διότι του στερεί τη συμμετοχή στο ματς με τη Σλοβακία. Με δέκα παίκτες τελείωσε και η Λετονία, λόγω αποβολής του Ρούγκινς στο 86'.

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας (74' Καραγκούνης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης, Μανιάτης, Σαμαράς (88' Φετφατζίδης), Νίνης, Μήτρογλου, Σαλπιγγίδης (64' Χριστοδουλόπουλος).
ΛΕΤΟΝΙΑ: Κολίνκο, Μαξιμένκο, Γκορκς, Μπουλβίτις, Γκάμποβς, Ζιούζινς (68' Καρασάουσκας), Λάϊζανς, Ρούγκινς, Τσάουνα, Λάζντινς (61' Σινέλνικοφς), Βερπακόφσκις (79' Ράκελς).

Ξέφρενοι πανηγυρισμοί των Βόσνιων μόλις τελείωσε ο αγώνας τους στη ΖίλιναΞέφρενοι πανηγυρισμοί των Βόσνιων μόλις τελείωσε ο αγώνας τους στη Ζίλινα

* Στους άλλους αγώνες του 7ου ομίλου: Λιθουανία-Λιχτενστάϊν 2-0 (18' Ματουλεβίτσιους, 40' Κιγιάνσκας), Σλοβακία- Βοσνία 1-2 (42' Χάμσικ - 70' Μπίτσακτσιτς, 78' Χαίροβιτς). Η βαθμολογία, μετά από 8 αγώνες:
1. Βοσνία 25-5 19
2. Ελλάδα 9-4 19
3. Σλοβακία 9-7 12
4. Λιθουανία 7-10 8
5. Λετονία 8-16 7
6. Λιχτενστάϊν 3-19 2

* Σε άλλους προκριματικούς αγώνες: Ρωσία-Ισραήλ 1-3, Αρμενία-Δανία 0-1, Καζακστάν-Σουηδία 0-1, Νορβηγία-Ελβετία 0-2, Γεωργία-Φινλανδία 0-1, Μάλτα-Βουλγαρία 1-2, Ρουμανία-Τουρκία 0-2, Λουξεμβούργο-Β.Ιρλανδία 3-2, Σκόπια-Σκωτία 1-2, Κύπρος-Σλοβενία 0-2, Ουγγαρια-Εσθονία 5-1, Ανδόρα-Ολλανδία 0-2, Ουαλλία-Σερβία 0-3, Ιταλία-Τσεχία 2-1, Σαν Μαρίνο-Πολωνία 1-5, Ουκρανία-Αγγλία 0-0, Αυστρία-Εϊρε 1-0, Φερόε-Γερμανία 0-3, Ισλανδία-Αλβανία 2-1, Λευκορωσία-Γαλλία 2-4.