Tuesday, July 3, 2018

Μουντιάλ 2018: Η Αγγλία στους «8» – Νίκησε στα πέναλτι την Κολομβία VIDEOS

Η Αγγλία πέρασε στους προημιτελικούς του Μουντιάλ της Ρωσίας αποκλείοντας με με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι την Κολομβία.
Το ματς τελείωσε στην κανονική του διάρκεια 1-1 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.
Προηγήθηκε η Αγγλία με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Χάρι Κέιν στο 57΄, σημειώνοντας το έκτο του γκολ στη διοργάνωση.
Ο Μίνα με κεφαλιά «λύτρωσε» την Κολομβία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) και έσετιλε το ματς στην παράταση, η οποία έληξε ισόπαλη.
Στην διαδικασία των πέναλτι η Αγγλία επικράτησε με 4-3.
Τα «τρία λιοντάρια» θα παίξουν για μια θέση στα ημιτελικά με τη Σουηδία στις 7 Ιουλίου (17:00), στη Σαμάρα.
DEITE TA ΓΚΟΛ
Δώδεκα λεπτά έπειτα από την έναρξη της επανάληψης τα «Τρία Λιοντάρια» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο για μια ακόμη φορά «ατζαμής» Κάρλος Σάντσες κράτησε τον Χάρι Κέιν μέσα στην περιοχή του Νταβίδ Οσπίνα, ο Αμερικανός διαιτητής Μαρκ Γκάιγκερ καταλόγισε πέναλτι κι ο 25χρονος διεθνής επιθετικός της Τότεναμ το εκτέλεσε εύστοχα, πετυχαίνοντας το 6ο τέρμα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.