Friday, February 9, 2018

Μάγκας Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, 79-80 τη Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής στη Μαδρίτη, νίκησε με 80-79 τη Ρεάλ έχοντας για κορυφαίους τους Πρίντεζη και Στρέλνιεκς και κρατά πλέον γερά το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague

το θρίλερ της Μαδρίτης, ο Ολυμπιακός είχε ψυχή και καρδιά νικητή. Και άλωσε την έδρα της Ρεάλ, ρίχνοντάς της για δεύτερη φορά στο καναβάτσο. Το τελικό 79-80 ήρθε δια χειρός Γιάνις Στρέλνικς, είχε την υπογραφή του σπουδαίου Γιώργου Πρίντεζη και φυσικά το σήμα κατατεθέν αυτής της ομάδας. Την άμυνα, που έδωσε τη νίκη, αφού η Ρεάλ δεν πρόλαβε καν να σουτάρει στα 15'' που είχε στη διάθεσή της.
Ηταν ένα μεγάλο ματς, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Στρέλνιεκς με 1/2 βολές στα 15'' έγραψε το 79-80, η Ρεάλ είχε την επίθεση, ο Καμπάτσο δέχθηκε τελευταίος την μπάλα και οι Πρίντεζης έπεσε πάνω του. Η Γερμανίδα Πάντερ έδωσε φάουλ, αλλά αποδείχθηκε στο βίντεο πως ήταν εκπρόθεσμο και όλα τελείωσαν, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν ένα διπλό που τους κρατάει για τα καλά στην 4αδα και εκτός απροόπτου τους δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της EuroLeague.
Η Ρεάλ ήταν εύστοχη στα τρίποντα στην εκκίνηση του αγώνα, γι αυτό και προηγήθηκε με 13-9 στο 5'. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του, άλλαξε σε κάθε σκριν και σταμάτησε τη δημιουργία των Μαδριλένων, κάτι που έφερε διαφορετική εικόνα στο ματς.
Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, έκανε το 13-17 χάρη στους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη και συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παρότι ο μυαλωμένος Σπανούλης χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ στο 8'.
Στη δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να πυροβολούν από μακριά, με τους Γουίλτζερ και Τόμπσον να έρχονται από τον πάγκο και να δίνουν πολύτιμες λύσεις. Στο 12' έγινε το 22-26 και η διαφορά έφτασε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο στους 8 (35-43 στο 17' και 37-45 στο 19').
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-45 και η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος. Ισοφάρισε με τον Ταβάρες σε 49-49 στο 25', όμως εκεί ανέλαβε δράση σε άμυνα και επίθεση ο Παπανικολάου και αμέσως έγινε το 49-53.
Ο Τόμπκινς ήταν ασταμάτητος για τη Ρεάλ και μαζί με τον Ντόντσιτς κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, αλλά με ένα τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Γουίλτζερ έκανε το 62-65.
Ο Κοζέρ με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 66-65 για την Ρεάλ και ο Τόμπκινς με ακόμα ένα τρίποντο το 69-65 στο 32' (σ.σ.: έκανε ρεκόρ καριέρας με 5 εύστοχα). Πάλι ο Κοζέρ ανέβασε τη διαφορά στους 6 (71-65), με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βάλει καλάθι.
Κι εκεί που τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει την κατάσταση (73-67), ο Ολυμπιακός επέστρεψε. Πρώτα με ένα γκολ φάουλ του Πρίντεζη, μετά με ένα δώρο του Ρέγες (κέρδισε αντιαθλητικό, έχασε τις βολές και μετά κλώτσησε την μπαλα και δέχθηκε τεχνική ποινή). Το σκορ έγινε 73-74 (βολή Στρέλνιεκς και τρίποντο Πρίντεζη) στο 35'.
Ο Ντόντσιτς έβαλε πάλι μπροστά τη Ρεάλ στα 48'' (78-77), αλλά ο Στρέλνιεκς απάντησε με προσωπική ενέργεια και έκανε το 78-79 στα 34''.
Ο Ντόντσιτς είχε 1/2 βολές (η δεύτερη μετά την επανάληψη που έδωσαν οι διαιτητές), ο Στρέλνιεκς το ίδιο και στα 15'' έγινε το 79-80.
Η Ρεάλ είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα, η Ρεάλ δεν πρόλαβε να σουτάρει και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη. Η Γερμανίδα διαιτήτρια έδωσε φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Πρίντεζη (πάνω στον Καμπάτσο), ο Μπελέσεβιτς είδε το instant replay και αποδείχθηκε πως ό,τι έγινε ήταν εκπρόθεσμο.
Ο MVP
Ο Γιώργος Πρίντεζης το πήρε προσωπικά και ήταν ο λόγος που έμεινε ζωντανός ο Ολυμπιακός στο τελευταίο 5λεπτο. Είχε 21 πόντους με 7/7 βολές, 4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ και είχε 26 στην αξιολόγηση. Και το κυριότερο κράτησε όρθια την ομάδα του όταν έδειχνε έτοιμη να πέσει στο καναβάτσο.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Ο Βασίλης Σπανούλης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, όμως αυτό δεν κόστισε στον Ολυμπιακό διότι βρέθηκε σε καλή μέρα ο Στρέλνιεκς. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων είχε -6 στην αξιολόγηση, αλλά ο Λετονός είχε +12, με 11 πόντους και μάλιστα μίλησε στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό. Από την πλευρά του, ο Μιλουτίνοφ έχασε το νταμπλ νταμπλ, αλλά τα 12 ριμπάουντ που πήρε αποτελούν ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του στη συγκεκριμένη στατιστική κατηγορία.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Ο Φελίπε Ρέγες έκανε το μεγαλύτερο δώρο στον Ολυμπιακό. Με το σκορ στο 73-70, κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Οχι μόνο έχασε τις δύο βολές, αλλά κλώτσησε από τα νεύρα του την μπάλα και την κατοχή, αφού δέχθηκε τεχνική ποινή! Μια βολή του Στρέλνιεκς και ένα τρίποντο του Πρίντεζη άλλαξαν τη ροή του αγώνα και κράτησαν τον Ολυμπιακό στη διεκδίκηση της νίκης.
Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μεγάλη ήταν η προσέλευση στην WIZINK CENTER, αφού 11.594 οπαδοί της Ρεάλ βρέθηκαν στις εξέδρες και υποστήριξαν με θέρμη τους Μαδριλένους.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελέσεβιτς (Σερβία), Λάτισεφς (Λετονία), Πάνθερ (Γερμανία).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 8, Ραντλ, Ράντολφ 4, Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 27 (7/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/15 βολές), Ρέγιες 7 (1), Καμπάτσο, Κάρολ 6, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 20 (5/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 8 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Πρίντεζης 21 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (1), Ουίλτζερ 12 (3), Τόμπσον 7 (1).
Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 17/27 βολές, 15-9 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 7 τάπες.
Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 18/33 δίποντα, 8/21  τρίποντα, 20/25  βολές, 19-11 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο εβδομάδες (θυμίζουμε ότι την ερχόμενη εβδομάδα υπάρχει διακοπή) ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Βαλένθια (22/2, 21:00), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης έχει clasico ως φιλοξενούμενη απέναντι στην Μπαρτσελόνα (23/2, 22:00). sport 24